reklama_pozdrowiony
MEDYCYNA

ZŁAMANIE MOŻE BYĆ ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE

niebezpieczne złamanie

Złamanie najczęściej kojarzy nam się z nieprzyjemnością noszenia gipsu, podczas gdy część z nich może okazać się śmiertelnie niebezpieczna. Wcale nie chodzi tutaj o złamanie kręgosłupa czy innych poważnych części naszego ciała, ale jak mogłoby się zdawać na początku, zwykłe złamanie.

Dotyczy to przede wszystkim starszych osób, dla których złamanie oznaczać może niemal wyrok śmierci. Otóż osoby starsze, które w szczególności złamią kończynę dolną (co skutkuje unieruchomieniem i leżeniem w szpitalnym łóżku przez dłuższy czas) narażone są na brak ruchu i leżenie w jednej pozycji.

To natomiast przy biernej postawie personelu medycznego może przekształcić się w znacznie poważniejszy problem jakim są odleżyny. Jeśli pacjent z unieruchomioną kończyną nie jest odpowiednio obracany, ruszany to w zaledwie kilka dni może dojść do powstania odleżyn. Te natomiast goją się bardzo długo i ciężko, co jeszcze bardziej wydłuża czas jaki potrzebny jest do rehabilitacji złamanej kończyny.

Koniec końców okazać się może, że złamanie i niewłaściwa opieka medyczna poskutkowały powstaniem odleżyn, a długi proces ich leczenia uniemożliwił rehabilitację.

Dla osób starszych taka sytuacja może oznaczać brak szans powrotu do pełnej sprawności, a nawet do sytuacji, w której nie uda się im już nigdy wstać z łóżka. Taka sytuacja jest niczym wyrok śmierci, ponieważ obniżona aktywność fizyczna znacznie pogarsza stan starszej osoby.

Jak widać na przedstawionym przykładzie, zwykłe i pospolite złamanie przekształcić się może w znacznie poważniejsze problemy, szczególnie dla osób starszych. W przypadku osób leżących należy dbać o odpowiedni ruch, który zapobiegnie powstaniu odleżyn. Teoretycznie powinien o to dbać personel szpitala, ale czasem z różnych przyczyn dochodzi do zaniedbań. Osoby bliskie, rodzina powinny zatem upominać się o odpowiednią opiekę, która zapobiegnie powstaniu odleżyn.

Kliknij by skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

reklama-pozdrowiony
reklama_pozdrowiony
Na górę