reklama_pozdrowiony
DIETA

NAUKOWCY MÓWIĄ JAK JEŚĆ O 30 % MNIEJ !

jak jeść mniej

Po obfitym posiłku bardzo często mamy do siebie pretensje, że zjedliśmy aż tak dużo. Nieumiarkowanie się w jedzeniu z czasem prowadzić może do problemów z nadwagą. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie pohamować swój głód, a gdy jesteśmy naprawdę głodni mamy wrażenie, że moglibyśmy zjeść „konia z kopytami”.

By znacząco ograniczyć ilość spożywanego jedzenia, a tym samym i pochłanianych kalorii wcale nie musimy łykać suplementów diety, głodzić się czy zamykać lodówki na kłódkę. Wystarczy zastosować kilka prostych trików jak ograniczyć ilość jedzenia o 30 % niewiele się przy tym wysilając.

Jak jeść mniej

Jedną z najbanalniejszych metod jak jeść mniej jest zwolnienie tempa jedzenia. Może się to wydawać dziwne, ale gdy jemy wolniej zjemy znacznie mniej. Na pewno wiele razy spotkaliście się z sytuacją kiedy po zjedzeniu jednego posiłku czuliście niedosyt, więc poszliście do lodówki i zjedliście więcej, wzięliście dokładkę. Wydawało Wam się, że zjedzony obiad, kanapka, przekąską była niewystarczająca.

Tak się nam jednak tylko wydaje, ponieważ informacja o sytości dociera do mózgu po kilku minutach. Jeśli jesz powoli lub zanim dołożysz sobie więcej jedzenia odczekasz parę minut to do Twojego mózgu dotrze informacja, iż czujemy się już najedzeni i dokładanie kolejnych, zbędnych kalorii stanie się przeszłością.

Naukowcy potwierdzili, że aby zjadać blisko 30 % mniej wystarczy używać mniejszych talerzy. Dlaczego ? Następnym razem spróbuj nałożyć dwie identyczne porcje na dwa różnej wielkości talerze. Kiedy duży talerz pozostaje w połowie niezapełniony, nasz mózg wysyła do nas informację, że „raczej się tym nie najemy”. Identyczna porcja wypełniająca talerz po brzegi, to informacja dla naszego mózgu, że taka porcja spokojnie nam wystarczy.

Znacznie mniej zjemy wtedy kiedy zdecydujemy się jeść mniejsze porcje z większą częstotliwością. Dlaczego ? Ponieważ kiedy się zagładzamy jesteśmy bardzo głodni, a wtedy nasz mózg odczuwając potrzebę pochłonięcia kalorii podpowiada nam najbardziej kaloryczne jedzenie (mózg zawsze wybiera jedzenie z dużą ilością szybko dostarczonych kalorii). Jeśli więc chcąc się odchudzić stosujemy głodówkę to możemy stać się ofiarą własnego planu, bo w przypadku ataku głodu łatwiej sięgniemy po kaloryczne i niezdrowe jedzenie.

Kliknij by skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

reklama-pozdrowiony
reklama_pozdrowiony
Na górę