reklama_pozdrowiony
ZDROWIE

JAK WALCZYĆ Z UZALEŻNIENEM OD CUKRU

jak pokonać uzależnienie od cukru

Dzisiejsze społeczeństwo boryka się z bardzo poważnym problemem uzależnienia od cukru. Jednym z głównych odpowiedzialnych za otyłość, która stanowi powszechną chorobę jest właśnie cukier. Co jednak ciekawe cukier to nie tylko słodkie babeczki, batoniki, desery w ulubionej kawiarni, ale też pomarańcze, banany czy ketchup lub musztarda ! Można się bardzo zdziwić, ale cukier dodawany jest do bardzo dużej ilości produktów, które na pozór wydają się go nie zawierać. Wystarczy przejrzeć etykiety produktów, by uświadomić sobie, że występuje w nich cukier, spotykany również pod nazwą syropu glukozowo – fruktozowego, glukoza, sacharyna, sukraloza i cała masa innych.

Oczywiście niektóre źródła cukru takie jak miód czy syrop z agawy są naturalnymi źródłami cukru, które są znacznie zdrowsze niż cukier sztuczny, cukier biały.

Po co jednak w takich produktach jak ketchup czy musztarda pojawia się cukier ? Otóż jest to zabieg producentów, którzy w ten sposób wywołują uzależnienie od cukru. Ludzki mózg bardzo szybko uzależnia się od cukru, a tym samym i od tych produktów. Nie dostrzegamy tego, ale nasz mózg to rejestruje. Jeśli jemy ketchup zawierający dużo cukru, to podświadomie będziemy go potrzebowali coraz częściej. Nam wydaje się, że mamy po prostu ochotę na ketchup, ale nasz mózg ma ochotę na ukryty w nim cukier.

Czy ochota na słodycze może być uzależnieniem ?

Ochotę na słodycze, potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego można porównywać do uzależnienia od znacznie poważniejszych substancji, bowiem wszelkie procesy zachodzące w mózgu związane z potrzebą zjedzenia czegoś słodkiego przybierają postać podobną do tych, kiedy ktoś uzależniony jest od narkotyków czy alkoholu. Cukier, słodycze stanowią nagrodę, pocieszenie, po które sięgamy.

Często uzależnione od cukru i słodyczy są osoby, które mają sporo problemów w swoim życiu, ich żywot jest stresujący. Słodycze i cukier stanowią odskocznię od problemów, wytwarzają serotoninę – hormon szczęścia, który pozwala chwilowo zapomnieć o stresie i problemach. Te natomiast kumulują się z biegiem czasu, więc człowiek sięga po kolejne, coraz to większe dawki słodyczy i cukru, wpadając w ten sposób w błędne koło.

Mózg działa na zasadzie skojarzeń – zjadłem coś słodkiego – uwolnił się hormon szczęścia. Jeśli zatem mam problemy i chce być szczęśliwy – muszę zjeść coś słodkiego.

Jak pokonać uzależnienie od cukru

Nie ma żadnego leku, który spowoduje, że od zaraz odechce się nam jeść coś słodkiego, uwolnimy się od uzależnienia od cukru. Jednym wyjściem z tej sytuacji jest silna wola uzależnionej osoby.

Początkowo jest to bardzo trudne, bo im więcej i częściej jemy słodyczy tym bardziej ich potrzebujemy. Kiedy już jednak postanowimy sobie skończyć z uzależnieniem od cukru możemy to robić etapami. Zamiast cały dzień podjadać słodycze zdecydujmy się na jeden, konkretny, deser, a z czasem zmniejszajmy jego porcję.

Wiele osób nie wyobraża sobie by pić kawę czy herbatę bez cukru. Niesłodzona smakuje ohydnie. Co jednak ciekawe kiedy zaprzestaniemy ją słodzić, przemożemy się by tak je pić przez dwa, trzy tygodnie, to potem kawa czy herbata z cukrem, smakują okropnie !

Jedynym wyjściem z uzależnienia od cukru jest odstawianie słodyczy czy produktów zawierających cukier i jego mniejsze spożycie.

Jest to jednak bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ statystyki pokazują, że większość osób spożywa o wiele więcej cukrów niż dopuszczają do tego normy. To przekłada się nie tylko na otyłość, ale i wiele innych chorób.

Kliknij by skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

reklama-pozdrowiony
reklama_pozdrowiony
Na górę