reklama_pozdrowiony
MEDYCYNA

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE TWOJE DZIECKO UZALEŻNIONE JEST OD TABAKI

uzależnienie od tabaki

Tabaka to sproszkowana nikotyna wraz z dodatkiem środków zapachowych, którą wciąga się do nosa. Chociaż jest to prawdziwa tradycja, znana przede wszystkim na Kaszubach, tabaka stała się popularną używką wśród młodzieży, szczególnie w gimnazjach. Tabaka stanowi również substytut papierosów, ponieważ podobnie jak one, dostarcza nikotyny.

W prawdzie tabaka ma również pewne właściwości lecznicze, ale przez większość osób stosowana jest jako używka, zamiennik papierosa. Jak tabaka pomagać może zdrowiu ? Otóż wciągana do nosa w trakcie kataru skutecznie hamuje katar i pozwala pozbyć się go bardzo szybko.

Jednak tabaka ze względu na zawartość nikotyny, bardzo szybko może uzależnić. Z uzależnieniem od tabaki jest zerwać równie ciężko co z nałogiem papierosowym.

Problem polega jednak na tym, że młodzież nie zażywa tabaki, bo ma katar, ale traktuje to jako zabawę i niedrogą, ogólnodostępną tabakę, chociaż aby kupić ten produkt należy mieć 18 lat.

Przeciętny koszt tabaki to od kilku do kilkunastu złotych za opakowanie. Jedno opakowanie może wystarczyć na kilka miesięcy lub.. dni ! W zależności od stopnia uzależnienia od tabaki. Tę wciąga się do nosa, w ilości szczypty. Osoby uzależnione od tabaki (w tym szczególnie młodzież, która chce się popisać) wciąga jednak bardzo długi kreski tabaki, co nie tylko zwiększa uzależnienie, ale powoduje problemy ze zdrowiem.

Uzależnienie od tabaki

Regularnie wciągana tabaka uszkadza przegrody nosowe oraz zatoki, a by pozbyć się tego problemu trzeba najczęściej poddać się operacji. Uszkodzone przez tabakę zagrody nosowe jak i zatoki same się nie wyleczą, co może oznaczać ciągłe problemy z lekkim oddychaniem czy potrzebę ciągłego oczyszczania nosa. Poza tym jak już wspomniano tabaka szybko uzależnia, a że w swoim składzie ma nikotynę, to łatwo sobie wyobrazić jak niebezpieczne dla zdrowia jest zażywanie tabaki.

Jak rozpoznać uzależnienie od tabaki ? Najłatwiej jest oczywiście zauważyć zwiększoną tendencję do kichania i smarkania. Nawet osoby zażywające tabakę długi czas, a w szczególności osoby początkujące, niemal od razu po wciągnięciu tabaki kichają i smarkają. Jeśli więc Twoje dziecko bez powodu (nie chorując) co chwilę kicha i smarka to może to oznaczać, że zażywa tabakę. Lepiej szybko reagować i wytłumaczyć dziecku dlaczego nie powinno zażywać tabaki, bo gdy uzależni się ono od tabaki to może być ciężko je od nałogu odciągnąć.

Kliknij by skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

reklama-pozdrowiony
reklama_pozdrowiony
Na górę